Korjattu: Alavuden Pollarin keskus alhaalla Jari-myrskyn aiheuttaman sähköverkon häiriön vuoksi
21.11.2024Häiriöitä Avoin Kuitu -asiakkaiden yhteyksissä
20.3.2025Päivitys tilanteeseen 20.12.2024
Runkoverkkotoimittaja on tehnyt valtakunnallisen verkkoympäristönsä laitteistoon ohjelmistopäivityksiä, eikä häiriöitä verkkoliikenteessä ole enää esiintynyt 16.12.2024 tehtyjen toimenpiteiden jälkeen.
Osalla Kuuskaistan asiakkaita on esiintynyt verkon hidastelua 15.-16.12.2024 välisenä aikana. Vika saatiin paikallistettua runkoverkkotoimittajamme valtakunnalliseen järjestelmään. Runkoverkkotoimittaja sai korjattua vikaantuneen verkkolaitteistonsa 16.12.2024 klo 21:30 mennessä.
Olemme kuitenkin saaneet päivitetyn tiedon, että vikaantunut verkkolaitteisto vaikuttaa edelleen palveluidemme toimintaan joidenkin asiakkaiden liittymissä aiheuttaen valokuituyhteyden satunnaista hidastelua ja esim. IPTV-palveluiden pätkimistä. Vika on erittäin valitettava ja omista laitteistostamme ja toimistamme riippumaton. Pahoittelemme tilannetta ja jatkamme runkoverkkotoimittajamme kanssa vianselvitystä ja teemme yhdessä tarvittavat korjaavat toimenpiteet.